Pascal Programozás 3.fejezet

2009.07.26. 15:07

Bevezetés

Újra jelentkezem egy fejezettel,leckével kinek,hogy tetszik.Nem rég gondolkodtam róla,hogy miről is irjak,de végülis  maradtam a programozásnál.Hisz van egy blogom a natúr véleményemről itt és van egy blogom a gurun.Ezt pedig meghagyom a pascal programozásnak és Bocipofának.

Itt azért a bevezetőben megjegyezném hogy az egy gamer blogja  túl lépte a 9000-s oldal letöltést,látogatást.Mivel már megtanultuk a számolást és a szerkezetet és a kezelést a programnál igy mehetünk tovább.

Az utólsó példánk megmutatta,hogy az aposztrofok nélkül két szám,érték összegét összeadva megkaphatjuk az eredmény. Jelen okulásunk tudományos nevén így szólna:Változók beolvasása billentyűzetről

Magyarán a stringeket fogjuk most munkára.Hiszen  mint tudjuk az Integer a számokat tartalmazza,tudja tárulni és a stringek a szövegeket fogja tárolni. Kis poént is vihetünk a komoly programozásba.De majd meglátjátok miről is beszélek.:D

1 Feladat

Elsö programunkal azt szeretnénk elérni,hogy a számító gép tegyen fel egy kérdést majd arra válaszoljon valamit.Például egy vicces kérdezz felelek dolog lehetne.

program vicces;

var nev:string;

begin;

write('Mond már meg a neved:');

readln(nev);

writeln('Hali ',nev,'!');

end.

Mint láthattuk hogy a writeln parancsal kirást hajthatunk végre.majd a readln parancs behelyezi a névhelyét és megjegyzi.Az utolso elötti parancsorban utalunk a readln(nev) parancsra és megszolitjuk a nevet begépelő személyt. Mivel ez egy egszerü mondhatni egyszer egy tipusu feladat így nem csoda,hogy müködik.Azt ugye nem is kell mondanom,mentés után fog mindez megjelenn.Erre nem szeretnék kitérni mindig hisz ez eg alap feladat ha irjuk a programot.

2 feladat

Készítsünk egy programot a téglalap kerületének és területének kiszámítására. Feltételezzük, hogy itt is a téglalap oldalainak hossza egész szám.

program kerület

var a,b:integer;

begin

writeln('Kerem a teglalap mereteit.');

write('a = ');

readln(a);

write('b = ');

readln(b);

writeln('A teglalap kerulete,k= ',2*a+2*b);

wrtieln('A teglalap terulete, T = ',a*b);

end.
Végül pár  parancssor hogy könyebb legyen a mozgás a Pascal programban:

Alt + Backspace

 ... visszavonás (főmenüből edit - undo)

Ctrl + Y  ... sor törlése
Shift + nyilak  ... kijelölés (ugyanezt egérrel vonszolásával is lehet)
Ctrl + Insert  ... másolás (főmenüből edit - copy)
Shift + Insert  ... beillesztés (főmenüből edit - paste)
Ctrl + Delete  ... kijelölt rész törlése (főmenüből edit - clear)

 

Ennyi lett volna mostanra remélem sikeresen veszitek ezt a fejezetet is.És várlak titeket még többször.Kommenteljétek legyetek szivesek hogy irjak e még vagy se.Mert ezeddig nem sok aktívitást mutattatok.Vagy ennyire egyszerü példákkal mutatom be a programot hogy nem is kell segitség?

Nem tusom de  minden esetre egy kommentet nyügjetek be ha már itt vagytok és olvassátok köszi.

Üdvözlet mindenkinek.

Sziasztok!



süti beállítások módosítása